123RF

Zaostrzenie RZS pogarsza czynność nerek

Udostępnij:

Zaostrzenie reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) wiąże się z przyspieszonym pogorszeniem czynności nerek i zwiększonym ryzykiem przewlekłej choroby nerek (PChN) w stadiach G3a i G3b. Wyniki badania dr Sho Fukui z Harvard Medical School w Bostonie zostały opublikowane w „Annals of the Rheumatic Diseases”.

Aby ocenić podłużny związek między aktywnością RZS a zmianami w funkcji nerek, naukowcy przeanalizowali dane z rejestru CorEvitas RA, prospektywnej kohorty obserwacyjnej w Stanach Zjednoczonych, w latach 2001–2022. 

W badaniu uwzględniono 31 129 pacjentów z RZS (mediana wieku 58 lat; 76,3 proc. kobiet), u których wyjściowy szacowany współczynnik filtracji kłębuszkowej (eGFR) wynosił ≥60 ml/min/1,73 m². Byli oni leczeni lekami przeciwreumatycznymi modyfikującymi przebieg choroby (LMPCh).

Uczestnicy zostali podzieleni na osoby w remisji (n = 6647) i te z niską (n = 10 028), umiarkowaną (n = 8548) i wysoką (n = 5906) aktywnością choroby na podstawie uśrednionego w czasie klinicznego wskaźnika aktywności choroby i obserwowano ich przez 3,5 roku.

Pierwszorzędowym wynikiem była podłużna zmiana eGFR, a drugorzędowymi wynikami był rozwój PChN w stadium G3a (eGFR <60 ml/min/1,73 m²) i w stadium G3b (eGFR <45 ml/min/1,73 m²).

Wyższa aktywność RZS wiąże się z szybszym spadkiem eGFR

Jak wykazały wyniki, wyższa aktywność choroby RZS wiązała się z szybszym spadkiem eGFR, przy czym osoby z umiarkowaną i wysoką aktywnością choroby RZS doświadczyły dodatkowego średniego rocznego spadku odpowiednio o 0,17 ml/min/1,73 m² i 0,18 ml/min/1,73 m² w porównaniu z osobami w remisji.

Spadek rocznego eGFR był jeszcze szybszy, gdy pacjenci wykazywali niezmiennie wysoką aktywność choroby od momentu włączenia do badania (–0,43 ml/min/1,73 m²).

Pacjenci z wysoką aktywnością choroby RZS mieli 1,27 raza wyższe ryzyko rozwoju PChN w stadium G3a i 1,93 raza wyższe ryzyko PChN w stadium G3b w porównaniu z osobami w remisji.

– Badanie to sugeruje, że kontrolowanie aktywności choroby może potencjalnie przyczynić się do zachowania funkcji nerek u pacjentów z RZS – podsumowali autorzy.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.